Tábory

tabor8Naše letní tábory jsou koncipovány jako sportovně-turistické a jsou provázeny spoustou her. Probíhají každoročně na stálém místě v Liptále, ve Vsetínských Vrších.tabor4 Tábořiště je umístěno v klidné a odlehlé části na okraji lesa, daleko od lidí a cest, s kapacitou 46 dětí + personál.
Každý turnus se nese v duchu určitého příběhu. V minulosti to byly například Drákula, Egypt, Mash 4077, Divoký západ, Nekonečný příběh, Upíři, Mravenci, Mayové, Stroj času a další. V rámci her, které představují dějovou linku celého příběhu, oddíly občas mezi sebou soutěží. Veškeré hry a další akce probíhají na louce nebo v lese, pouze o večerech a v případě tabor6deštivého počasí je program přesunut do stodoly. Některé večery trávíme jako správní táborníci u táboráku, kde hrajeme na kytary, různé chrastítka a zpíváme si. Při příznivém počasí chodíváme kousek od tábora spávat pod širák, kde pozorujeme hvězdy, opékáme párky. Užíváme si zábavy a legraci při hraní nejrůznějších her jako je i vybíjená, fotbal, ringo, frisbee ultimate, badminton aj. Snažíme se vzdělávat v poskytování první pomoci, ochraně přírody, luštění šifer, navazování uzlů, střílení z luku a vzduchovky,tabor2 rozdělávání ohně, čtení v mapách a práci s buzolou, či kompasem, jak se orientovat v přírodě bez kompasu, poznat souhvězdí na večerní obloze apod. K odpočinku od nabitého táborového dění využíváme třeba bazén ve Vsetíně nebo přírodní nádrž Všemina. Pořádáme také výlety do okolí, například na nedalekou rozhlednu Vartovna, nebo jezdíváme do ZOO v Lešné. Starší děti se mohou zúčastnit dvoudenního výletu třeba na Čertovy a Pulčinské skály, zříceninu hradu Lukov, nedaleký Svatý Hostýn, nebo středisko Malá Bystřice. V rámci táborového dění pořádáme také takzvaný „Den naruby“, kdy si některé děti mohou vyzkoušet, jaké to je být vedoucím, kuchařem, nebo zdravotníkem.

Spíme ve stanech s dřevěnou podsadou a jako „hlavní budova“ nám slouží velká dřevěná stodola, ve které se nachází kuchyň a jídelna. Sociální zařízení (kadibudky) máme v lese, myjeme se v potoce a vaříme na vojenské polní kuchyni.

tabor7Na chodu tábora se podílejí i děti, a to formou denních služeb, které spočívají v přípravě dřeva, mytí nádobí a úklidu jídelny (zvláště řezání a sekání dřeva je velmi oblíbenou činností kluků, ale i děvčat). Pořádek ve stanech a svých věcech se denně kontroluje a boduje, s doplňkovou motivací v podobě odměn pro ty více, ale i méně pořádné.

Z důvodu nároků na samostatnost dítěte a daných podmínek je minimální věková hranice dětí 9 let. Výjimkou jsou děti, u kterých je pravděpodobné, že tábor zvládnou (mnohdy se stává, že dítě osmileté zvládá tábor lépe, než devítileté). To záleží na ocenění rodičů a dohodě.

tabor1I když by se mohlo zdát, že pro některé děti jsou podmínky tábora hůře přijatelné (například kvůli spaní ve stanech, povinnost vykonávání služeb nebo třeba jen docházení na kadibudky místo běžných záchodů), zkušenosti ukazují, že s tímto problém vůbec nemívají. Dnes jsme většinou zvyklí, že děti nejraději sedí u počítače, facebooku, filmů apod. a neumí si představit, že by měly strávit týden, nebo dva v přírodě. Po pár dnech tábora však na všechny tyto vymoženosti dnešního světa zapomínají a domů jezdívají nadšené.
Máme v plánu pořádat i tábory v chatkách, či zděných budovách  na jiných místech. Programy těchto táborů se nebudou příliš lišit od programu táborů stanových – budou se tedy opět nést v duchu turistiky, her a přírody.

Prezentaci z posledního tábora můžete shlédnout zde.

Pokud byste měli jakékoli dotazy nebo zájem o naše tábory, kontaktujte nás.

Formuláře potřebné k příhlášení na tábor vám zašleme mailem, popř. poštou.

zpět na úvodní stránku