Co je u nás nového…

.. v listopadu se s akcemi roztrhl pytel. V neděli 25.11.2019 Buntaranťáci s Bráňákama šli na výstavu do Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Čekala je tam nejen prohlídka vystavených exponátů, na kterých si mohli zkusit své dovednosti i znalosti, ale navštívili 3D kino, kde promítali film Oceán a shlédli i science show (= divadlo vědy) plné informací a názorných ukázek. Např. nechali si polít ruku tekutým dusíkem či nechali hořet oheň v dlani.. prostě drsné věci se děly..

.. někdo chodí v sobotu nakupovat a někdo na koncert. V sobotu 24.11.2019 v nákupním monstru Nová Karolina v centru Ostravy se daly tyto činnosti spojit dohromady na charitativní akci nazvané Světlo mladým s handicapem. K poslechu hrály děti z ostravských ZUŠ či mladé kapely, o kterých jistě v budoucnu ještě uslyšíme a nakupovat se mohly ledkové baterky. Buntaranťáci každoročně pomáhají kamarádům z Integračního klubu Brána s prodejem a všechny získané peníze následně putují do Brány. Letos se získalo přes neuvěřitelných 96.000 korun českých. Tož to smekám a tleskám. Paráda.

.. hodit s sebou na divan, nažhavit telku, vzít do ruky kornout s popcornem a dívat se téměř nonstop na filmy je asi přání skoro každého. Buntaranťákům se to opět po roce splnilo o víkendu 15.-17.11.2019. Tři promítací sály, na výběr moooc filmů několika žánrů (pohádky, muzikály, dokumenty, drama, fantasy, komedie) a pohodlné sesle. To vše patří k Filmovému víkendu v Buntarantově.

.. to by bylo, abychom se v podzimním (ne)čase nesešli společně a bez bariér. Ano i letos se uskutečnil dvousobotní festiválek Společně bez bariér. Dvě soboty plné rukodělných činností, odpočinku a zábavy zaplnily v diáři políčka u dat 19.10. a 9.11.2019. O první jmenované sobotě jsme si mohli na jedné dílně propíchat prsty tenkými drátky a se Šárkou vyrobit ozdoby do květináčů, na jiné dílně si protáhnout tělo v rytmu veselého indického tance Bhangra pod vedením Lenky a nebo si odpočinout nad šálkem čaje v tradiční pohodové čajovně, pomazlit se s canisterapeutickými pejsky nebo si s Katkou protáhnout tělo jógou.. Na listopadové sobotě jsme si oprášili loňské dovednosti v žonglování s Leonkou v její cirkusové dílně, s Matějem a Verčou jsme se zaposlouchali do zvuků velkoměsta, s Theou a Davidem jsme si mohli vyrobit vánoční ozdobu a nebo využít lákavou šanci a „namalovat čerta na zeď“, v jiné části střediska se pod dohledem Ivetky zdobily dárkové pytlíčky, komu nestačila svačina o přestávce, mohl se zúčastnit dílny Master chef bez bariér, kde viděl kuchařské umění šéfů kuchařů Romana a Marka s brilantním komentářem Zuzky, a vyrobit si pokrm dle vlastní fantazie.. a nechyběla Domčajovna tentokrát zpestřená omalovánkami od Aničky. Na obou sobotách o přestávkách slečny z Aji a Jinálka příchozím k jejich stolku namalovali obličej. Před obědem vždy zaznělo hudební překvapení. Na závěr nemohu nezmínit možnost se vyfotit ve veselém fotokoutku u Vendy a malá pozornost – klíčenka s logem SBB od Barči – na odchodu každého jistě potěšila. Chcete-li se podívat, jak toto všechno je možné zvládnout, tak mrkněte na tuto fotodokumentaci nebo na video z fotek.

.. žijeme v době zahlcené informacemi. Kdo by nechtěl umět rozpoznat, která informace je pravdivá a která ne?? S tímto nám o víkendu pragmaticky nazvaném Školení instruktorů a vedoucích :) , uskutečněném 17.-19.5.2019, pomohli Vojta, jenž nás provedl praktickou částí první pomoci, Pavel nám ukázal, kde může být zakopaný pes v chování některých „zlobivých“ dětí a s Mirem jsme si procvičili nejen slovenčinu, ale též schopnosti kriticky myslet. O víkendu zazněla spousta nových věcí, které jistě použijeme v životě nejen na táboře, ale i v zaměstnání a doma. Děkujeme lektorům i posluchačům za moc fajn víkend.

.. rádi nakupujete přes internet?? A chtěli by jste své nakupování spojit s podporou našeho oddílu?? Je to jednodušší, než se zdá. Toto spojení jednoduše a účelně umožňuje portál givt.cz. Na tomto webu se dozvíte, jak to celé funguje a jakým způsobem můžete nakupovat (proto se tu nebudu zbytečně rozepisovat). Tím že podpoříte náš oddíl se za zboží v e-shopech neplatí vůbec nic navíc!! Tedy směle vzhůru do nákupování přes portál givt.cz. Jo a nezapomeňte to říct svým rodičům, sousedům, kamarádům, ve škole, v kroužcích, v tramvaji či autobuse.. :) Celé jméno našeho oddílu je: Asociace TOM ČR, TOM 20610 BUNTARANTA Děkujeme moc za podporu.

Poznámka: Kdo neví, kde je Buntarantov, tak věřte, že ho na mapě najdete pod názvem Čeladná.

Od roku 2014 sdetail obrázkupolupracujeme se sociální službou Integrační klub BRÁNA. Posláním klubu je skrze individuální a skupinová setkání doprovázet dospívající děti a mladé lidi se zdravotním postižením na jejich cestě k osamostatnění.